playuygulama
Home / Genel / Türk Pop Müziğinin Gelişimi

Türk Pop Müziğinin Gelişimi

Türk pop müziğinin gelişimi batı Avrupa ve kuzey Amerika soundların’dan esinlenerek ilk çalışması 1961 yılında yapılmış temelleri 1970 yıllarda avrupa müziklerinin arajmanları ile 1980 lere kadar gelişme süresini tamamlamıştır. Türk pop müziğin gelişmesine katkıda bulunan en önemli organizasyon Eurovision’dur. 1980 ve 1990 yıllarında gelişmeye devam etmiş buna rağmen durağan bir döneme girmiştir. 1990’lı yıllarda teknolojinin gelişmesi ve Ekonominin biraz düzelmeye başlaması ile birlikte pop müziğinin canlanmasına yardımcı olmuştur. Bu durum Türk pop müziğinde arz ve talep dengesinin oluşmasına neden olmuştur.

1990 Yıllardan Günümüze Türk Pop Müziği

1990 yıllar pop müziğin yükseliş yaşadığı dönem olmuştur. 1990 yıllarda Türk Pop müziğine katkı sağlamış isimler; Sezen Aksu, Yonca evcimik, Hakan peker, Aşkın Nur yengi, Emel müftüoğlu, Ozan Orhan, çelik, İzel, Ercan Saatçi önemli isimlerden biridir. Yonca evcimik Türk pop müziğin çok önemli isimlerinden biridir. Abone isimli parçası türk pop müziğinin milat parçası olarak anılmaktadır. 1990 yıllarda pop müzikte kaset döneminin olduğu zamanlardır. Her evde bulunan kaset çalar cihazları bulunmaktaydı. Türk pop tarihinde ilk single çalışması 8.15 vapuru adlı parçadır. 1997 yılında Eurovision şarkı yarışmasına şebnem paker Grup etnik eşliğinde Dinle adlı parça ile katılmış 3. olmuştur. Türkiye tarihinde ilk iyi derece elde etmiş ilk yarışmadır. Onno Tunç, Aysel Gürel, Feyyaz Kuruş, Şehrazat, Uzay Heparı, Garo Mafyan bu dönemin ünlü söz ve müzik ile parlayan isimleridir. 2000’li yıllara girildiğinde 90’lardan kalan bir çok sanatçı bu piyasadan ayrılmış yerine yeni isimler yerini almaya başlamıştır. Günümüze kadar gelen pop müzik şuan en iyi halini yaşamaktadır.

About Olcay

Check Also

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk halk müziği Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve o yörelerin ağızlarından söylenen yöresel etnik müziklerin hepsine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir