playuygulama
Home / Genel / Rock Müziğin Doğuşu

Rock Müziğin Doğuşu

00Rock müzik bir çok türü bünyesinde barındırması ile rock and roll and roll çıkması ile birlikte 1960’lı yıllarda oluşmaya başladı. 1963 yıllarında 60 gençliğinin lideri ünvanı ile anılan bob dylan ortaya çıkar. Beatles, the animals, the doors, rolling stones, the who 70’li yıllarda var olan rock müzik gruplarıdır. Bu gruplar sayesinde rock müzik oldukça popüler olmuştur.

Rock Müziğin Türkiye Tarihi

1986 yılında kurulan pentagram adlı rock müzik grubu ile Türkiye’ye öncülük yaptılar doğru bir terim olur. İlk heavy metal grubu olarak devrim yapmışlardır. İlk başlarda İngilizce müzik yaparak yurt dışına çalışmakta olsalar da 90’lı yıllarda Türkçe heavy metal albüm çıkararak oldukça büyük bir beğeni sağlamışlardır. Bu dönemde blues ve country tarzın da müzik yapan erkan Oğur, Batu mutlugil, daha sonra yavuz çetin, cahit Berkay gibi isimler de öncülük yapan sanatçılar arasındadır. Türkiye’de 80 li yıllarda kendini gösteren rock müzik 90’lı yıllarda iyiden iyiye kabul görmüş 2000 li yıllarda ise tamamen benimsenmiş bir tür olmuştur. 90’lı yılların sonlarına doğru elektro rock tütünün gelişmesi ile birlikte manga ve çilekeş gibi isimler numetal adlı türün ortaya çıkmasına öncülük etmişlerdir. 1993 yılında kargo grubunun albüm çıkarması ile birlikte rock müziğe yeniden bir hareket gelmiştir. Bu dönemde cemali grubu çıkmış yuhyuh adlı parçaları RTÜK engeline takılmış olsa da Türkçe rock sözleri ile Amerika’da başarı kazanmış sevilen gruplardandır. Haluk levent Anadolu rock alanında büyük ses uyandırmış hala günümüzde sevilerek dinlenilen parçalara sahip sanatçımızdır. Daha sonra kargo, şebnem ferah, Teoman , özlem tekin gibi isimler ile birlikte günümüze en yakın isin kıraç’ta Anadolu rock müzik tarzı ile bu türü iyice hareketlendirmişler. Bu alanda gelişen ve güçlenen piyasa ile duman, athena mor ve ötesi, manga gibi gruplar rock müzikte efsane isimlerdendir. Son yıllarda hayko cepkin’de farklı ve aykırı tarzı ile kendini piyasaya kabul ettirmiştir.

About Olcay

Check Also

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk halk müziği Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve o yörelerin ağızlarından söylenen yöresel etnik müziklerin hepsine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir