playuygulama
Home / Genel / Rap Müzik Nedir? Rap Müziğin Tarihi!

Rap Müzik Nedir? Rap Müziğin Tarihi!

Rap müzik hızlı ritim ile söylenen ve müzik temposuna uygun olarak yazılan kafile sözcüklerden oluşan müzik türüdür. Rap müzik 70’li yılların başlarında New York Gettolarında doğmuştur. Amerika’da harlem ve bronx gibi ezilen halkın yoğun olduğu genelde siyahi vatandaşların çok olduğu yerlerde bu siyahi kişiler rap müziğin temellerini attılar. Bu kişiler jazz, R&B ve funk müziklerinin harmanlanması ile alt yapısı beat olan müziğin üstüne doğaçlama söylenen sözler ile yeni bit müzik akımı başlattılar. Müziğin temposuna uygun olarak söylenen kafiyeleri sözleri söyleyen kişilere Mc denilmektedir. Geniş ve bol kıyafetler giyerek özgürlüğü temsil eden giyim tarzları Breakdance ise hareketli bir yaşamı konu alan bir dans türüdür. Bütün bunların hepsinin genel ismine ise Hip-Hop denilmektedir. Rap müzik sanatçıları genelde ezilmişliği ifade eder bu nedenledir ki Fransa rap müzik yapanlar siyah yada Araplar, İngiltere’de Hintliler Almanya’da ise Türklerdir.

Türkiye Rap Müziği Tarihi

Öncelikle Türkiye’de rap Türkçe rap kavramları ile anılır. Türkiye de rap ilk olarak Almanya’da yaşayan türk vatandaşlarımızdan yayılmaya başlamıştır. Almanya’da Türkler 90’lı yıllarda ülkemize gelmesine öncülük etmişlerdir. Cartel ile birlikte 95 yılında rap müzik ülkemizde iyiden iyiye yerleşmeye başlamıştır. Türkiye’de beklenmeyen bir ilgi gören rap müzik her gün daha fazla kişiye ulaşmaktadır. İlk yıllarda rap müziğe duyulan ön yargı ortadan kalmıştır. Öncü olan cartel grubundan sonra Sagopa kajmer, Ceza, Fuat, Erci-e, Karakan, Killa Hakan, dr.funcs, sultana, eko fresh, yener çevik gibi büyük rap sanatçıları ile rap müzik Türkiye’de daha büyük kitlelere ulaşmayı başarmıştır.

About Olcay

Check Also

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk Halk Müziği Tarihi

Türk halk müziği Anadolu’nun çeşitli yörelerinde ve o yörelerin ağızlarından söylenen yöresel etnik müziklerin hepsine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir