playuygulama
Home / Genel / Klasik Batı Müziği Nedir?

Klasik Batı Müziği Nedir?

Klasik batı müziği yüksek kültür seviyesi ile eş görülen halk müziğinden kendini belirli çizgilerle ayırmış kökeni Avrupa olan müzik türüdür. Türkiye’de cumhuriyetin ilk yıllarında oldukça önem verilen klasik batı müziği 1924 yılında Ankara’da musiki muallim mektebi kuruldu. Yetenekli gençlerin Avrupa’ya gönderilerek yetiştirilmesi ile başladı. Soprano Leyla Gencer, bariton Orhan Günek batı müziğinin gelişmesinde önce olan isimlerdendir.

Klasik Batı Müziği Dönemleri

Klasik batı müziği 5 ana dönemden oluşmaktadır. Her dönemin kendine has üslubu mevcuttur. Klasik batı müziğinin dönemlerini iyi bilmek gereklidir. Bu müzik dalı ile ilgilenenlerin tarihini bilerek daha doğal bir çalışma çıkaracakları unutulmamalıdır.

1-Rönesans Dönemi

1450–1600 yılları arasında daha çok enstrüman ağırlıklı olarak çoklu seslerin kullanıldığı dönem olmuştur. Enstrümanları klavsen, org ve arp en çok kullanılanlardandır.

2-Barok Dönemi

1600-1750 dönemleri arasında çok karmaşık sesler eşliğinde, tekdüzelikten çıkmış klavyeli çalgıların çok kullanıldığı dönemdir. Bu dönemin ünlü sanatçıları Händel, Vivaldi ve Bach olmaktadır.

3-Klasik Dönem

1750–1820 yılları arasında çok fazla beste ve stil kuralının bu müzik türüne yerleştiği klavsen ve arp enstrümanlarının yerini piyanoya bıraktığı dönem olmuştur. Bu dönemin ilk akla gelen bestecileri  Mozart ve Haydn olmaktadır.

4-Romantik Dönem

1820–1901 yıllarında müziğin sosyal ve kültürel yaşama girdiği eğitim kurumlarının bu konu üzerinde yoğunlaştığı dönem olmuştur. Melodi ve ritme önem gösterildiği dönem olmuştur. En ünlü bestecileri Beethoven, Weber , Schubert ve Rossini, Chopin, Liszt, Paganini olmuştur.

5-Modern Dönem

Modern dönemde klasik müziğin krizler yaşadığı dönemdir. Debussy, Ravel, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin dönemin bomba etkisi yaratan bestekarları dır.

 

About Olcay

Check Also

Rock Müziğin Doğuşu

Rock Müziğin Doğuşu

00Rock müzik bir çok türü bünyesinde barındırması ile rock and roll and roll çıkması ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir